mct_logo.gif » www.mct.zerkow.pl
mct_napis.gif
O Nas Pokoje Restauracja Konferencje Rekreacja Warto zobaczyć Kontakt
wzor.gif
Orkiestra Polskiego Radia AMADEUS w kościele w Żerkowie
29-09-2007.jpg
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

„Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów”.

The Gazette Montreal (Kanada)

„Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal, która potrafi połączyć energię w prowadzeniu muzyków ze stylową elegancją i łatwością niespotykaną u jej brytyjskich kolegów. Panią Duczmal cechuje przede wszystkim dociekliwość nie pozwalająca jej na powierzchowne rozumienie muzyki. Kształtuje i różnicuje frazy z uderzającą oryginalnością [...]."

The Independent, Londyn (Wielka Brytania)


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w 1968 roku przez dyrygentkę Agnieszkę Duczmal i początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales” oraz Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W roku 1976 Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal otrzymała Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr w Berlinie Zachodnim. Przełomem w działalności Orkiestry stało się przekształcenie jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Amadeus Polskiego Radia. Orkiestra koncertowała pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Europie, obu Amerykach, oraz krajach azjatyckich występując z tak znakomitymi solistami, jak np.: Piotr Anderszewski, Maurice André, Martha Argerich, Oystein Baadsvik, David Geringas, Hakan Hardenberger, Steven Isserlis, Krzysztof Jakowicz, Gary Karr, Konstanty Andrzej Kulka, Kevin Kenner, Katia and Marielle Labeque, Christian Lindberg, Jeremi Menuhin, Malcolm Messiter, Mischa Maisky, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michela Petri, Alexandre Rabinovitch, Jadwiga Rappe, Vadim Repin, Bernard Ringeissen, Henryk Szeryng, Grigori Sokołov, Guy Touvron, Gheorghe Zamfir, Tabea Zimerman, Adam Makowicz i Al Di Meola.

Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia, należy wymienić Gewandhaus w Lipsku, Filharmonię Berlińską, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Salę Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserthuset w Sztokholmie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonię Monachijską, Filharmonię Petersburską, La Scalę i Konserwatorium w Mediolanie, Palais des Congres w Strasbourgu, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall i Opera Concert Hall w Tokio, Teatr Królewski w Brukseli, Tivoli w Kopenhadze, Filharmonię Narodowej w Warszawie, Filharmonię w Kolonii oraz Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.

Każdego roku Orkiestra bierze również udział w licznych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Równolegle do działalności koncertowej Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności (ma już na swoim koncie ponad 8000 minut nagrań muzyki), współpracuje z radiofoniami zagranicznymi m.in. z niemieckimi NDR, WDR i SFD, BBC w Londynie, CBC w Montrealu. Dla Telewizji Polskiej Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zarejestrowała 110 programów i transmisji koncertów, a dla francuskiej TV1 zarejestrowała ponad 5 godzin muzyki. Dotychczas wydano z nagraniami „Amadeusa” 8 płyt długogrających i 37 CD w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii.

„Jak burza spadły na oczekującą w Conservatorio publiczność smyczki polskie z Orkiestry Kameralnej Amadeus i zmusiły ją do magnetycznego słuchania, dzięki energii różnorodnych i błyskawicznie zmieniających się obrazów. Ich żywotnym natchnieniem jest Agnieszka Duczmal, która za pomocą oszczędnych, szybkich i wyrazistych gestów egzorcyzmuje ich swą jasnością i sugestywnością. Entuzjazm.”

Corierre della Sera, Mediolan (Włochy)

Agnieszka Duczmal - dyrygent

„Panią Duczmal cechuje przede wszystkim dociekliwość nie pozwalająca jej na powierzchowne rozumienie muzyki. Kształtuje i różnicuje frazy z uderzającą oryginalnością.”

The Independent, Londyn (Wielka Brytania)

„Jest zdecydowana i witalna, i porusza się jak płomień.”

Walls Journal (Wielka Brytania)

„Agnieszka Duczmal jest niezrównana w tworzeniu kolorytu orkiestry.”

The Village Times (USA)


Agnieszka Duczmal urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów pracowała jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery B. Brittena „Sen nocy letniej”. Już w czasie studiów, w roku 1968, utworzyła orkiestrę kameralną przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, która od 1988 roku występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Zespołu Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

W 1970 roku została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Pięć lat później uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1976 r. wraz z Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. otrzymała nagrodę Międzynarodowego Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznaną pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji, występując między innymi w Gewandhaus w Lipsku, Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserthuset w Sztokholmie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonii Monachijskiej, Filharmonii Petersburskiej, La Scali i Konserwatorium w Mediolanie, Palais des Congres w Strasbourgu, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall i Opera Concert Hall w Tokio, Teatrze Królewskim w Brukseli, Tivoli w Kopenhadze, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Kolonii oraz Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.

Do grona artystów, z którymi współpracowała Agnieszka Duczmal należą między innymi Piotr Anderszewski, Martha Argerich, Kevin Kenner, Jeremi Menuhin, Katia and Marielle Labeque, Piotr Paleczny, Bernard Ringeissen, Alexandre Rabinovitch, Grigori Sokołov, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Igor Oistrakh, Vadim Repin, Henryk Szeryng, Tabea Zimerman, Jadwiga Rappe, David Geringas, Steven Isserlis, Mischa Maisky, Gary Karr, Michela Petri, Malcolm Messiter, Christian Lindberg, Maurice André, Guy Touvron, Hakan Hardenberger, Oystein Baadsvik, Gheorghe Zamfir, Adam Makowicz i Al Di Meola.

Nagrała 8 płyt długogrających, 37 płyt kompaktowych wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii. Dla Polskiego Radia nagrała ponad 8000 minut muzyki. Telewizja Polska zarejestrowała 110 koncertów i programów Agnieszki Duczmal i Orkiestry Amadeus. Agnieszka Duczmal współpracowała z zagranicznymi mediami, takimi jak NDR, WDR, SFB, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, Radiem Meksykańskim oraz Telewizją Francuską.

Anna Maria Staśkiewicz

Urodziła się w roku 1983. Jej rodzinnym miastem jest Toruń. Ukonczyla z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego (w 2007 roku). Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko.

Jest laureatką znaczących konkursów skrzypcowych, a do jej sukcesów należą m.in.:
  • III Nagroda, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta, Laureatka Plebiscytu Słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r.,
  • Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica 2006 we Włoszech,
  • I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001r. oraz
  • I Nagroda na XVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze w 2000 r.
Koncertowała m.in. w Brazylii, Estonii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, a także wielu miastach Polski. Recitale prezentowała w Sao Paulo w Brazylii, Akademii Muzycznej w Hanowerze, Kaisersaal im. Romer we Frankfurcie n/Menem, Zamku Królewskim, Belwederze w Warszawie, Trybunale Koronnym w Lublinie, Dworze Artusa w Toruniu.

Współpracowała z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Varsovią, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrami Symfonicznymi w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Zielonej Górze, Poznaniu, Getyńską Orkiestrą Symfoniczną w Niemczech, Orkiestrą Kameralną w Zurychu, Sinfonicą Municipal w Sao Paulo i wieloma innymi.

Grała pod batutą takich dyrygentów jak: P. Andersson , A. Duczmal, J. M. Florencio, Ji-Hoon , J. Maksymiuk, D. Murphy, M. Nałęcz–Niesiołowski, M. Nesterowicz,V. M. Perevoznikov , Ch. Simonis, J. Salwarowski, T. Strugała, S. Vavrinek, D. Wilson.

Jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendystką Fundacji Yamaha Europa. Otrzymała także Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.
Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne © 2007 - 2022
design by PH & KI